Wydawca treści Wydawca treści

Polskie lasy

Polska jest w europejskiej czołówce, jeśli chodzi o powierzchnię lasów. Zajmują one 29,2 proc. terytorium kraju, rosną na obszarze 9,1 mln ha. Zdecydowana większość to lasy państwowe, z czego prawie 7,6 mln ha zarządzane jest przez Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe.

W Polsce lasów wciąż przybywa. Lesistość kraju zwiększyła się z 21 proc. w roku 1945 do 29,2 proc. obecnie. Od roku 1995 do 2011 powierzchnia lasów zwiększyła się o 388 tys. ha. Podstawą prac zalesieniowych jest „Krajowy program zwiększania lesistości", zakładający wzrost lesistości do 30 proc. w 2020 r. i do 33 proc. w 2050 r. Lasy Polski są bogate w rośliny, zwierzęta i grzyby. Żyje w nich 65 proc. ogółu gatunków zwierząt.

Lasy rosną w naszym kraju na glebach najsłabszych, głównie z powodu rozwoju rolnictwa w poprzednich wiekach. Wpływa to na rozmieszczenie typów siedliskowych lasu w Polsce. Ponad 55 proc. powierzchni lasów zajmują bory. Na pozostałych obszarach występują siedliska lasowe, głównie mieszane. Ich niewielką część stanowią olsy i łęgi – niewiele ponad 3 proc.

W latach 1945-2011 powierzchnia drzewostanów liściastych na terenach PGL LP wzrosła z 13 do ponad 28,2 proc.

Na terenach nizinnych i wyżynnych najczęściej występuje sosna. Rośnie ona na 64,3 proc. powierzchni leśnej w PGL LP oraz na 57,7 proc. lasów prywatnych i gminnych. W górach przeważa świerk (zachód) oraz świerk z bukiem (wschód). Dominacja sosny wynika ze sposobu prowadzenia gospodarki leśnej w przeszłości. Kiedyś monokultury (uprawy jednego gatunku) były odpowiedzią na duże zapotrzebowanie przemysłu na drewno. Takie lasy okazały się jednak mało odporne na czynniki klimatyczne. Łatwo padały również ofiarą ekspansji szkodników.

W polskich lasach systematycznie zwiększa się udział innych gatunków, głównie liściastych. Leśnicy odeszli od monokultur – dostosowują skład gatunkowy drzewostanu do naturalnego dla danego terenu. Dzięki temu w latach 1945-2011 powierzchnia drzewostanów liściastych na terenach PGL LP wzrosła z 13 do ponad 28,2 proc. Coraz częściej występują dęby, jesiony, klony, jawory, wiązy, a także brzozy, buki, olchy, topole, graby, osiki, lipy i wierzby.

W naszych lasach najczęściej występują drzewostany w wieku od 40 do 80 lat. Przeciętny wiek lasu wynosi 60 lat. Coraz więcej jest drzew dużych, liczących ponad 80 lat. Od końca II wojny światowej ich powierzchnia wzrosła z 0,9 mln ha do prawie 1,85 mln ha.

Raporty o stanie lasów w Polsce


Najnowsze aktulanośći Najnowsze aktulanośći

Powrót

Dokarmiajmy ptaki

Dokarmiajmy ptaki

Zima dla ptaków to trudny okres. Dokarmianie ptaków w tym okresie pozwala przetrwać naszym leśnym sprzymierzeńcom

Zima dla ptaków to trudny okres. Niskie temperatury zwiększają wydatek energetyczny, jaki ptasie organizmy potrzebują do przetrwania. Wysoka pokrywa śnieżna utrudnia zdobycie pokarmu, którego jest znacznie mniej niż w okresie pełnej wegetacji. Dokarmianie ptaków w tym okresie pozwala przetrwać naszym leśnym sprzymierzeńcom. Ptaki są bardzo ważnym elementem ekosystemu leśnego pozwalającą utrzymać naturalną równowagę w lesie.

Leśnicy od zawsze doceniali ich rolę w ekosystemach leśnych. W lasach gospodarczych zakłada się remizy, w których wysadza się gatunki owocodajne będące bazą pokarmową nie tylko dla ptaków. Wywiesza się budki lęgowe, pozostawia drzewa dziuplaste pozostawia biogrupy starych drzew wśród upraw i wreszcie dokarmia ptaki w okresie zimy. Wszystkie te zbiegi wpisują się w ramy jednej z metod ochrony lasu wykorzystującej naturalne czynniki ekosystemu leśnego zwanej metoda ogniskowo kompleksową. Dokarmianie ptaków poza pomocą skrzydlatym gościom pozwala na obserwacje ptaków gromadzących się przy karmnikach. Możemy podziwiać różnorodnośc ptasiego świata Możemy podziwiać różnorodność ptasiego świata, rozpoznawać gatunki i ich zachowania. Bywalcami leśnych karmników są sikory, jest to najliczniej reprezentowany rodzaj prym wiedzie tu żółto wybarwiona sikora bogatka nie mniej liczna jest sikora modra z niebieskim ubarwieniem na głowie zalatują również sikora uboga, sosnówka oraz czubatka. Żółto ubarwione ptaki większe od bogatki odganiające pozostałych gości karmników to dzwońce. Stadnie przylatują koneserzy nasion z olchowych szyszek- czyże. Częstym gościem na kulkach z tłuszczu i nasion oraz słoninie jest dzięcioł duży, kowalik czy pełzacze leśny i ogrodowy. Na przelotach do karmników przylatują jery- szczególnie pod koniec lutego. Przy karmniku można zobaczyć wróble, mazurki, kosy, kwiczoły, nasionami nie pogardza grubodzioby czy krzykliwe sójki. W pobliżu można czasami dostrzec polującego na bywalców karmników krogulca. Przy dokarmianiu stosowane są karmniki drewniane różnych konstrukcji, butelki z dozownikami wypełnione ziarnem, kule z tłuszczu i nasion czy płaty niesolonej słoniny. Ptaki odwiedzające karmniki chętnie zjadają nasiona prosa, pszenicy, owsa jednak największą popularnością cieszy się słonecznik, lubią go: sikory, dzwoniec, wróbel, mazurek, czyż, kowalik, trznadel. Popularna karmą są płaty słoniny, co, ważne niesolonej powinna być ona jednak świeża i wymieniana szczególnie po okresach ociepleń. Amatorami owoców jak kawałki jabłek, jarzębina czy krojone rodzynki są drozdy kos i kwiczoł. Chleb odpowiednio rozdrobniony powinien stanowić tylko dodatek. Karmienie ptaków samym chlebem ma negatywny wpływ na ich układy pokarmowe. Dużą popularnością cieszą się kulki tłuszczowo nasienne. Dokarmianie rozpoczynamy późną jesienią stopniowo zwiększając porcje pokarmu w okresie zimy, im bliżej wiosny zmniejszamy porcje aż do zakończenia. Podczas dokarmiania musimy pamiętać, aby go nie przerywać, nagłe przerwanie może mieć negatywne skutki dla ptaków.