Wydawca treści Wydawca treści

Polskie lasy

Polska jest w europejskiej czołówce, jeśli chodzi o powierzchnię lasów. Zajmują one 29,2 proc. terytorium kraju, rosną na obszarze 9,1 mln ha. Zdecydowana większość to lasy państwowe, z czego prawie 7,6 mln ha zarządzane jest przez Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe.

W Polsce lasów wciąż przybywa. Lesistość kraju zwiększyła się z 21 proc. w roku 1945 do 29,2 proc. obecnie. Od roku 1995 do 2011 powierzchnia lasów zwiększyła się o 388 tys. ha. Podstawą prac zalesieniowych jest „Krajowy program zwiększania lesistości", zakładający wzrost lesistości do 30 proc. w 2020 r. i do 33 proc. w 2050 r. Lasy Polski są bogate w rośliny, zwierzęta i grzyby. Żyje w nich 65 proc. ogółu gatunków zwierząt.

Lasy rosną w naszym kraju na glebach najsłabszych, głównie z powodu rozwoju rolnictwa w poprzednich wiekach. Wpływa to na rozmieszczenie typów siedliskowych lasu w Polsce. Ponad 55 proc. powierzchni lasów zajmują bory. Na pozostałych obszarach występują siedliska lasowe, głównie mieszane. Ich niewielką część stanowią olsy i łęgi – niewiele ponad 3 proc.

W latach 1945-2011 powierzchnia drzewostanów liściastych na terenach PGL LP wzrosła z 13 do ponad 28,2 proc.

Na terenach nizinnych i wyżynnych najczęściej występuje sosna. Rośnie ona na 64,3 proc. powierzchni leśnej w PGL LP oraz na 57,7 proc. lasów prywatnych i gminnych. W górach przeważa świerk (zachód) oraz świerk z bukiem (wschód). Dominacja sosny wynika ze sposobu prowadzenia gospodarki leśnej w przeszłości. Kiedyś monokultury (uprawy jednego gatunku) były odpowiedzią na duże zapotrzebowanie przemysłu na drewno. Takie lasy okazały się jednak mało odporne na czynniki klimatyczne. Łatwo padały również ofiarą ekspansji szkodników.

W polskich lasach systematycznie zwiększa się udział innych gatunków, głównie liściastych. Leśnicy odeszli od monokultur – dostosowują skład gatunkowy drzewostanu do naturalnego dla danego terenu. Dzięki temu w latach 1945-2011 powierzchnia drzewostanów liściastych na terenach PGL LP wzrosła z 13 do ponad 28,2 proc. Coraz częściej występują dęby, jesiony, klony, jawory, wiązy, a także brzozy, buki, olchy, topole, graby, osiki, lipy i wierzby.

W naszych lasach najczęściej występują drzewostany w wieku od 40 do 80 lat. Przeciętny wiek lasu wynosi 60 lat. Coraz więcej jest drzew dużych, liczących ponad 80 lat. Od końca II wojny światowej ich powierzchnia wzrosła z 0,9 mln ha do prawie 1,85 mln ha.

Raporty o stanie lasów w Polsce


Najnowsze aktulanośći Najnowsze aktulanośći

Powrót

Jak odnaleźć się w lesie? Leśny akcent w turnieju dla Szkół Podstawowych „Jestem bezpieczny, umiem pomagać innym”

Jak odnaleźć się w lesie? Leśny akcent w turnieju dla Szkół Podstawowych „Jestem bezpieczny, umiem pomagać innym”

W dniach 17-18.05.2018 Po raz kolejny Nadleśnictwo Różanna wzięło udział w organizacji X edycji turnieju „Jestem bezpieczny, umiem pomagać innym”

W dniach 17-18.05.2018 Po raz kolejny Nadleśnictwo Różanna wzięło udział w organizacji X edycji turnieju „Jestem bezpieczny, umiem pomagać innym”, którego finał odbył się w ośrodku ZHP Krówka Leśna. Turniej skierowany jest do uczniów szkół podstawowych powiatu bydgoskiego klas IV-VI w wieku 11-13 lat. Organizowany jest przez Komendę Miejską Policji w Bydgoszczy w współpracy z Związkiem Harcerstwa Polskiego, Wydziałem Edukacji Urzędu Miasta w Bydgoszczy, Wojewódzkim Ośrodkiem Ruchu Drogowego w Bydgoszczy, Żandarmerią Wojskową z Bydgoszczy, Strażą Miejską z Bydgoszczy, Ochotniczą Strażą Pożarna w Koronowie, Maltańską Służbą Medyczną z Bydgoszczy, Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy, Urzędem Wojewódzkim w Bydgoszczy-Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego, Bankiem Spółdzielczym w Koronowie, Starostwem Powiatowym, Burmistrzem Miasta i Gminy Koronowo oraz Wójtami gmin w powiecie bydgoskim. W tym roku dołączyła Straż Graniczna. Celem turnieju jest nabywanie przez dzieci umiejętności radzenia sobie w trudnych sytuacjach, udzielania pierwszej pomocy, prawidłowej reakcji w sytuacjach zagrożenia i powiadamiania służb ratunkowych, bezpieczeństwa na ulicy, w lesie, cyberprzestrzeni. Konkurs składał się z dwóch etapów: eliminacji szkolnych i finału, który odbył się w m. Krówce Leśnej. Był to dwudniowy biwak w trakcie, którego uczestnicy mieli do wykonania zadania podczas biegu patrolowego. Drużyny musiały na podstawie mapy stawić się w wyznaczonych punktach kontrolnych, gdzie czekały na nie zadania praktyczne. Klasyfikacja wyglądała następująco:

I miejsce drużyna Szkoły Podstawowej nr 25 w Bydgoszczy.,

II miejsce - drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 46 w Bydgoszczy

III miejsce - drużyna Szkoły Podstawowej w Koronowie

Na punkcie Nadleśnictwa Różanna uczestnicy turnieju mieli opisać jak zareagowaliby widząc palący się las. Kolejnym zadaniem, było zlokalizowanie na mapie turystycznej przygotowanego słupka oddziałowego, gdzie uczniowie znakomicie radzili sobie z orientacją w lesie. Rywalizacja przebiegała w przyjaznej atmosferze. Wysokimi umiejętnościami i wiedzą w części turnieju związanej z lasem okazali się uczniowie z Szkoły Podstawowej nr 37 w Bydgoszczy. Gratulujemy wszystkim uczestnikom turnieju „Jestem bezpieczny , umiem pomagać innym”, wykazali się oni ogromną wiedzą i umiejętnościami. Pragniemy również podziękować organizatorom za sprawną organizację możliwość udziału w organizacji turnieju.

Darz Bór