Wydawca treści Wydawca treści

Polskie lasy

Polska jest w europejskiej czołówce, jeśli chodzi o powierzchnię lasów. Zajmują one 29,2 proc. terytorium kraju, rosną na obszarze 9,1 mln ha. Zdecydowana większość to lasy państwowe, z czego prawie 7,6 mln ha zarządzane jest przez Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe.

W Polsce lasów wciąż przybywa. Lesistość kraju zwiększyła się z 21 proc. w roku 1945 do 29,2 proc. obecnie. Od roku 1995 do 2011 powierzchnia lasów zwiększyła się o 388 tys. ha. Podstawą prac zalesieniowych jest „Krajowy program zwiększania lesistości", zakładający wzrost lesistości do 30 proc. w 2020 r. i do 33 proc. w 2050 r. Lasy Polski są bogate w rośliny, zwierzęta i grzyby. Żyje w nich 65 proc. ogółu gatunków zwierząt.

Lasy rosną w naszym kraju na glebach najsłabszych, głównie z powodu rozwoju rolnictwa w poprzednich wiekach. Wpływa to na rozmieszczenie typów siedliskowych lasu w Polsce. Ponad 55 proc. powierzchni lasów zajmują bory. Na pozostałych obszarach występują siedliska lasowe, głównie mieszane. Ich niewielką część stanowią olsy i łęgi – niewiele ponad 3 proc.

W latach 1945-2011 powierzchnia drzewostanów liściastych na terenach PGL LP wzrosła z 13 do ponad 28,2 proc.

Na terenach nizinnych i wyżynnych najczęściej występuje sosna. Rośnie ona na 64,3 proc. powierzchni leśnej w PGL LP oraz na 57,7 proc. lasów prywatnych i gminnych. W górach przeważa świerk (zachód) oraz świerk z bukiem (wschód). Dominacja sosny wynika ze sposobu prowadzenia gospodarki leśnej w przeszłości. Kiedyś monokultury (uprawy jednego gatunku) były odpowiedzią na duże zapotrzebowanie przemysłu na drewno. Takie lasy okazały się jednak mało odporne na czynniki klimatyczne. Łatwo padały również ofiarą ekspansji szkodników.

W polskich lasach systematycznie zwiększa się udział innych gatunków, głównie liściastych. Leśnicy odeszli od monokultur – dostosowują skład gatunkowy drzewostanu do naturalnego dla danego terenu. Dzięki temu w latach 1945-2011 powierzchnia drzewostanów liściastych na terenach PGL LP wzrosła z 13 do ponad 28,2 proc. Coraz częściej występują dęby, jesiony, klony, jawory, wiązy, a także brzozy, buki, olchy, topole, graby, osiki, lipy i wierzby.

W naszych lasach najczęściej występują drzewostany w wieku od 40 do 80 lat. Przeciętny wiek lasu wynosi 60 lat. Coraz więcej jest drzew dużych, liczących ponad 80 lat. Od końca II wojny światowej ich powierzchnia wzrosła z 0,9 mln ha do prawie 1,85 mln ha.

Raporty o stanie lasów w Polsce


Najnowsze aktulanośći Najnowsze aktulanośći

Powrót

Zachowajmy szczególną ostrożność podczas grzybobrania

Zachowajmy szczególną ostrożność podczas grzybobrania

Wybierając się na grzyby zwracajmy uwagę na obowiązujące zakazy, nie lekceważmy znaków informacyjnych, oraz uwag pracowników służby leśnej.

Grzybobranie ma w naszym kraju wielu entuzjastów, jest to sposób aktywnego spędzania czasu, gdzie oprócz samych grzybów możemy bezpośrednio obcować z przyrodą, korzystać z czystego, pełnego olejków eterycznych powietrza leśnego, ma to pozytywny wpływ na nasze organizmy. Grzyby są chętnie spożywane przez ludzi ze względu na walory smakowe i zapachowe. Lasy należące do Skarbu Państwa zarządzane przez Państwowe Gospodarstwo Leśne „Lasy Państwowe” są ogólnodostępne, zbiór grzybów i płodów runa leśnego dla celów gospodarstwa -domowego jest bezpłatny. Region Pomorza i Kujaw został w sierpniu tego roku nawiedzony przez niespotykaną dotychczas klęskę o zasięgu ponadregionalnym. W wielu Nadleśnictwach w zalega wiele wywrotów i złomów, które stanowią poważne zagrożenie dla osób przebywających w lesie. Złomy to drzewa złamane przez wiatr na różnej wysokości, wywroty to drzewa wywrócone razem z korzeniami. Zwracamy się z prośbą o szczególną ostrożność. Przebywanie w tych miejscach grozi śmiercią lub kalectwem. Na terenie Nadleśnictwa Różanna największe szkody wystąpiły na terenie leśnictw: Wilcze Gardło, Kadzionka i Krówka, gdzie Zarządzeniem Nadleśniczego wprowadzony został stały zakaz wstępu do lasu.Zarządzeniem Nadleśniczego został wprowadzony stały zakaz wstępu do lasu Rozproszone szkody występują jednak na terenie całego Nadleśnictwa. Wybierając się na grzyby zwracajmy uwagę na obowiązujące zakazy, nie lekceważmy znaków informacyjnych, oraz uwag pracowników służby leśnej. Przebywanie na powierzchniach na których, trwa usuwanie skutków sierpniowych nawałnic stanowi poważne zagrożenie dla życia i zdrowia. Podczas grzybobrania pamiętajmy o tym, że las jest miejscem życia dla wielu organizmów żywych powiązanych wzajemnymi zależnościami tworzącymi funkcjonalną całość. Nasza obecność może zakłócać ich funkcjonowanie. W lesie jesteśmy tylko gośćmi, dlatego powinniśmy przestrzegać pewnych zasad i reguł usankcjonowanych prawem, których celem jest zachowanie wspólnego bogactwa, jakim jest las oraz zminimalizowanie negatywnego wpływu naszej obecności na równowagę ekosystemu leśnego.